فلنج چیست؟

Category: خبر های امروز

برای اتصال قطعات فلزی از روش های مختلفی استفاده میشود یکی از این روش ها بهره بردن از وسیله ایی به نام فلنج است 

فلنج یک لبه داخلی یا خارجی است که هدف آن می‌تواند افزایش استحکام باشد، مانند فلنج تیرهای فولادی I شکل و T شکل (I-Beam و T-Beam)، یا هدف از آن می‌تواند راهی برای اتصال دو وسیله مختلف به هم باشد، مانند فلنج لوله‌ها یا سیلندرهای بخار یا اتصال وسایلی مانند لنز به دوربین، یا کاربردهایی دیگر مانند فلنج چرخ واگن قطار داشته باشد.[۱] فلنج چرخ‌های قطار از انحراف قطار از روی ریل جلوگیری می‌کند. لوله‌های اتصال فلنجی را به راحتی می‌توان به هم متصل یا از هم جدا کرد.   

 

کاربرد 

 

اگرچه هزینه فلنج نسبت به جوشکاری بالاتر است، اما مزیت‌هایی که در استفاده از این روش وجود دارد، سازندگان را نسبت به استفاده از این قطعات، ترغیب کرده است. مزیت‌هایی از جمله: 

 

 

تغییر سایز و ابعاد لوله 

 

اتصالات لوله به تجهیزات مانند اتصالات پمپ،کمپرسور و… 

 

تغییر متریال و نوع لوله 

 

اتصال به شیر و اقلام دیگر در صورت نیاز به تعویض 

 

اتصال به تجهیزات ابزار دقیق که نیاز به کالیبراسیون دارند 

 

اتصال به لوله و مواردی که نیاز به جداسازی دارد. 

 

  

 

کلاس ها 

 

رده بندی فشار مطابق استاندارد 34، 16ANSI B: مطابق این استاندارد فلنج های فولادی و آلیاژی آن به کلاس های 150-300-400-600-900-1500-2500 تقسیم بندی می شوند. این اعداد ماکزیمم فشار بر حسب PSI بوده که فلنج ها در حداکثر دمای مجاز می توانند تحمل کنند. 

مطالب پیشنهادی  عوارض ایکس بادی چیست - بلاگ کرفس

 

رده بندی فشارمطابق با استاندارد ISO: در این استاندارد فشار تحمل فلنج های فولادی و آلیاژهای آن با PN نشان داده شده که دراین نشان فشار اسمی بر حسب BAR می باشد. 

 

رده بندی فشار بر اساس استاندارد BX6-B6-A6 API: این نوع فلنج ها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنج های گروه ANSI بوده و به کلاس های 5000-3000-2000-15000-10000 رده بندی می گردند. 

 

فلنج لوله کشی 

 

فلنج‌ها از جمله اتصالاتی هستند، که خطوط لوله انتقال (با هر نوع سیال) را به یکدیگر متصل کرده، همچنین شیرآلات را به لوله‌های جوش داده شده، مرتبط می‌سازند. فلنج‌ها اغلب از جنس پلی اتیلن، فولاد، آلیاژهای آهن یا چدن ساخته می‌شوند. فلنج‌ها بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاس‌های مختلف تقسیم می‌گردند. 

 

 

مطابق استاندارد، مشخصات فلنج که شامل موارد ذیل می‌باشد باید بر روی فلنج حک گردد: 

نام تجاری تولیدکننده فلنج 

سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده خواهد شد) 

مقدار فشار قابل تحمل توسط فلنج (به آن کلاس فلنج هم گفته می‌شود) 

شکل سطح فلنج (شکل سطح فلنج مهم‌ترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می‌باشد) 

سوراخ‌ها (گاهی به عنوان ضخامت دیواره نیز بیان می‌گردد) 

 

 مزایا

مزایایی استاده از فلنجدر صورت استفاده از فلنج، برای اتصال دو لوله، هر زمان که بخواهید می‌توانید آن‌ها را از هم جدا کنید. در واقع ویژگی منحصر به فرد فلنج‌ها قابلیت جداسازی آن‌ها است. در حالی که وقتی برای اتصال دو لوله از روش جوش دادن استفاده می‌کنید، برای جداسازی، تنها می‌توانید آن‌ها را برش دهید. در صورتی که به راحتی می‌توانید در فلنج‌ها با باز کردن پیچ و مهره، این اتصال را از هم جدا کنید. جهت جلوگیری از نشتی بین دو فلنج از واشر آب بندی استفاده می‌کنند. 

مطالب پیشنهادی  شومیز اسپرت برای مهمانیهای غیررسمی کاربرد دارد